Deniz Ejderhası

1030
Deniz Ejderhası

Yapraklı deniz ejderi ve ilginç özellikleri

Yapraklı deniz ejderi bulunduğu ortama mükemmel şekilde kamufle olur

Deniz ejderi türleri

İki ayrı şubeye (phyla) ayrılan üç tür deniz ejderi vardır:

Phylum Phyllopteryx

  • Phyllopteryx taeniolatus (common sea dragon veya otlu deniz ejderhası): Common veya weedy (otlu) deniz ejderhası, Tazmanya kıyılarında ve Doğu Hint Okyanusu’ndan Güney Batı Pasifik Okyanusu’na kadar uzanan Avustralya sularında bulunur. Bu deniz ejderhaları yüzgeçlerinde küçük yaprak benzeri uzantılar ve birkaç koruyucu diken taşır. Hayvanlar kırmızımsı renktedir ve mor ila kırmızı çizgiler taşır. Erkekler dişilerden daha koyu renkli ve dar gövdelidir. Otlu deniz ejderhası 45 santimetre uzunluğa ulaşır. Resiflerde, deniz yosunlarında ve deniz otlarında yaşarlar.
  • Phyllopteryx dewysea (ruby sea dragon): Yakut deniz ejderhası ilk kez 2015 yılında keşfedildi. Bu tür Batı Avustralya kıyılarında yaşamaktadır. Yakut deniz ejderi, genel anlamda deniz ejderini andırır fakat tamamen kırmızı renklidir. Bilim adamları kırmızı tonların daha fazla emildiği (daha az görünür olduğu) derin sularda rengin hayvanın hayatta kalmasına yardımcı olduğuna inanıyor.
otlu deniz ejderi weedy sea dragon
Common veya weedy (otlu) deniz ejderhası yapraklı deniz ejderine kıyasla dikenlere sahiptir

Phylum Phycodurus

Phycodurus eques (yapraklı deniz ejderi veya Glauert’s sea dragon): Yapraklı deniz ejderinin kendisini yırtıcılardan kamufle eden pek çok yaprak benzeri çıkıntısı var. Tür, Avustralya’nın güney ve batı kıyılarında yaşıyor. Yapraklı (Leafy) deniz ejderi 20 ila 24 santimetre uzunluğunda olurlar.

yapraklı deniz ejderi leafy sea dragon
Yapraklı çıkıntılar ve renk değiştirme yeteneği, yapraklı deniz ejderini neredeyse görünmez yapar

Beslenme

Deniz ejderinin ağzında dişler yoktur ancak buna rağmen etoburdur. Mysid karidesi ve amfipodlar gibi larva balıkları ve küçük kabuklular ile beslenirler. Bunları burunları ile emerler. Deniz ejderini yemek isteyen sayısız tür vardır ancak mükemmel kamuflajları onları çoğu saldırıdan korumak için yeterlidir.

Üreme

Çiftleşme ayları dışında deniz ejderhaları yalnız hayvanlardır. Cinsel olgunluğa bir ila iki yaş arasında ulaşırlar. Bir dişi 250’ye kadar pembe yumurta üretir. Onları erkeğin kuyruğuna bırakarak döllenmelerini sağlar. Yumurtalar kuluçka yaması adı verilen bir bölgede depolanır ve çatlayana dek oksijen alır. Denizatlarında olduğu gibi, erkek yaklaşık 9 hafta boyunca yumurtalara özenle bakar. Bu sürenin ardından çatlarlar. Erkek, yavruların yumurtadan çıkmasına yardım etmek için kuyruğunu sallar ve bölgeye kan pompalar. Deniz ejderhaları yumurtadan çıkar çıkmaz tamamen bağımsız hale gelir.

deniz ejderi yumurtaları sea dragon eggs
Otlu (Weedy) deniz ejderhası ve yumurtaları

Deniz ejderi ve korunma durumu

Hem otlu hem de yapraklı deniz ejderleri IUCN’in Tehlike Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi’nde “En Az Endişe Verici” olarak listelenmiştir. Yakut deniz ejderinin korunma durumunu değerlendirmek için yeteri kadar veri bulunmuyor. Bazı deniz ejderhaları fırtınalarda zarar görmektedir. Hedef dışı balıkçılık ve akvaryum için yakalanmaları türleri olumsuz etkiler. Ancak en önemli tehdit kirlilik, habitat bozulması ve habitat kaybıdır.

Esaret ve yetiştiricilik

Denizatı gibi, deniz ejderhalarının da esaret altında yaşaması zordur. Bu hayvanlara sahip olmak yasa dışı olmasa da, Avustralya özellikle onların yakalanmasını yasaklıyor. Yalnızca araştırma ve koruma çalışmaları için izin vardır. Bu büyüleyici hayvanları çoğu büyük akvaryum ve hayvanat bahçesinde bulmak mümkündür.

Araştırmacılar bir süre önce otlu deniz ejderini başarılı bir şekilde çiftleştirdiler. Hawaii’nin Kona kentindeki Ocean Rider, yapraklı deniz ejderhalarını çiftleştirmeyi ve yumurta üretmeyi başarmış olsa da, henüz hiçbir deniz ejderi esaret altında doğmadı.